Stewia od stuleci była wykorzystywana przez mieszkańców Ameryki Południowej jako naturalna substancja słodząca i lecznicza.
Indianie wykorzystywali ją do słodzenia potraw i napojów, jako lek na dolegliwości trawienne, nadciśnienie tętnicze, zgagę, otyłość, a także jako środek wzmacniający serce i układ krążenia.
Jednym z największych konsumentów i producentów stewii na świecie jest Japonia, w której stewia pojawiła się już w latach 50-tych. W Europie zaakceptowana została dopiero w 2011 roku, szybko jednak stała się popularna i dziś z powodzeniem wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym. Używa się jej masowo do produkcji żywności, napojów, słodyczy, gum, produktów piekarskich i cukierniczych, a także przetworów. Do produkcji swoich napojów wykorzystują ją również takie koncerny jak Coca-Cola czy Pepsi.
Stewia jest zalecana przede wszystkim osobom mającym problemy z cukrzycą oraz otyłością. To znakomita alternatywa dla sztucznych słodzików. Ma działanie antyoksydacyjne, bo zawiera flawonoidy. Ma również szereg innych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i zapobiega próchnicy zębów. Wywar z liści doskonale działa na kłopoty żołądkowe, a okłady pomagają w gojeniu ran.
Stewia ma też minerały m.in. żelazo, fosfor, wapń, potas, sód, magnez, cynk, witaminy A i C. Jest także bogata w błonnik pokarmowy. Udowodniono, że roślina ta wykazuje właściwości lecznicze, jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi. Stewia nie tylko nie dostarcza kalorii, ale również zmniejsza łaknienie i chęć podjadania, wspomagając utratę wagi. Wykazuje też działania regulacyjne na trzustkę, pomaga utrzymać prawidłowe trawienie.
Popularność stewii sprawiła, że obecnie dostępna jest pod różnymi postaciami. Kupimy ją przede wszystkim pod postacią suszu z liści, tabletek, koncentratów, proszków i płynów. Najlepszą i najzdrowszą propozycją jest Stevia w płynie marki Cephamed. Jest ona skondensowana, bardzo wydajna, a także znakomicie przyswajalna przez organizm. Doskonale sprawdzi się w kuchni. Stosuje się ją według własnego uznania do słodzenia napojów i potraw. Może być bardzo długo przechowywana i nie ulega fermentacji, dzięki czemu nadaje się do wszelkiego rodzaju marynat i przetworów. Jest odporna na wysoką temperaturę, dlatego jest idealna do pieczenia i gotowania. W temperaturze do 200°C nie ulega rozpadowi, może być więc stosowana do produkcji dżemów, galaretek, a także do pieczenia ciast i ciasteczek. Można stosować ją również do produkcji zdrowych soków, słodzenia kawy, herbaty, zimnych i gorących napojów, jogurtu, budyniu, sałatek, różnego rodzaju sosów i deserów czy naleśników.
Jedyna dostępna w polskich aptekach płynna postać stewii to Stevia marki Cephamed. Trzy krople odpowiadają jednej kostce cukru i mają prawie zero kalorii. 100 ml stewii w płynie to równowartość 3,2 kg cukru. Można ją kupić w każdej aptece stacjonarnej lub aptece internetowej.
Stevia w płynie Cephamed. Jak słodzić?:
- filiżanka herbaty, kawy: 2-3 krople zamiast 1 łyżeczki cukru
- koktajle mleczne, owocowe: 5-6 kropli zamiast 2 łyżeczek cukru
- ciasto kruche, keks: 30-35 kropli zamiast 1 szklanki cukru
- konfitury, dżemy: ok. 200 kropli (1/3 buteleczki) zamiast 1 kg cukru