Eksperci alarmują, spożywamy zdecydowanie za dużo cukru!
Podczas gdy dietetycy radzą nie przekraczać dorosłym porcji 90 g (ok. 18 łyżeczek) dziennie, większość z nas spożywa go około 10-12 razy więcej! Słodzimy herbatę, pijemy słodkie napoje, do tego spożywamy słodycze. Sacharoza, fruktoza i inne rodzaje cukru dodawane są sztucznie praktycznie do wszystkiego co jemy. Służą jako konserwant, polepszacz smaku, a także coś, co ma nas uzależnić. Nadmierna ilość cukru negatywnie wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego czy podwyższony cholesterol. Cukier to czyste węglowodany pozbawione witamin i minerałów. Trudno go całkiem wyeliminować z diety, ale każdy krok w kierunku zmniejszenia spożywanej ilości, to krok ku lepszemu zdrowiu.
Zastąpmy więc słodkie napoje wodą mineralną, a cukier używany w kuchni do słodzenia kawy, herbaty i potraw – stewią.
Stewia jest rośliną, która od stuleci wykorzystywana była przez mieszkańców Ameryki Południowej jako naturalna substancja słodząca i lecznicza. Pochodzi z Paragwaju, a w swojej ojczyźnie znana jest od 1500 lat. Indianie Guarani i Mato Grosso nazywali ją „Kaa-Hee” czyli „słodkie ziele” i wykorzystywali do słodzenia potraw i napojów, jako lek na dolegliwości trawienne, nadciśnienie tętnicze, zgagę, otyłość oraz jako środek wzmacniający serce i układ krążenia. Prawdziwą furrorę stewia zrobiła wśród Japończyków, znanych z troski o zdrowie, gdzie od ponad 50 lat stosuje się ją do produkcji słodyczy, lodów, czy gum do żucia. W Europie ta niezwykła roślina pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w 2011 roku, szybko jednak stała się przebojem jeśli chodzi o jej wykorzystanie w przemyśle spożywczym. Od tego czasu popularność stewii wciąż rośnie i dziś używa się jej masowo do produkcji żywności, napojów, słodyczy, gum, produktów piekarskich i cukierniczych, a także przetworów. Największe amerykańskie koncerny takie jak Coca-Cola czy Pepsi już wykorzystują stewię do produkcji swoich napojów.
Wielu z nas zastanawia się nad fenomenem stewii.
Jej „słodkie liście” są nawet 300 razy słodsze od normalnego cukru buraczanego i na dodatek nie zawierają kalorii. Stewia to roślina bogata w składniki mineralne. Zawiera m.in. żelazo, fosfor, wapń, potas, sód, magnez, cynk, witaminy A i C. Roślina jest także bogata w błonnik pokarmowy. Jeśli więc dbasz o zdrowie, szczupłą sylwetkę i nie chcesz lub nie możesz spożywać cukru – Stewia jest dla Ciebie idealną alternatywą.
Zamiana cukru na stewię to działanie prozdrowotne nie tylko ze względów profilaktycznych.
Udowodniono, że roślina ta wykazuje właściwości lecznicze, jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi. Stewia nie tylko nie dostarcza kalorii, ale również zmniejsza łaknienie i chęć podjadania wspomagając utratę wagi. Wykazuje też działania regulacyjne na trzustkę, pomaga utrzymać prawidłowe trawienie.
Na tym jednak jej przewaga nad cukrem się nie kończy. Stewia doskonale sprawdza się w kuchni. Stosuje się ją według własnego uznania do słodzenia napojów i potraw. Jest bardzo wydajna, może być bardzo długo przechowywana i nie ulega fermentacji, dzięki czemu nadaje się do wszelkiego rodzaju marynat i przetworów. Jest odporna na wysoką temperaturę, dlatego jest idealna do pieczenia i gotowania. W temperaturze do 200°C nie ulega rozpadowi, może być więc stosowana do produkcji dżemów, galaretek, a także do pieczenia ciast i ciasteczek. Można stosować ją również do produkcji zdrowych soków, słodzenia kawy, herbaty, zimnych i gorących napojów, jogurtu, budyniu, sałatek, różnego rodzaju sosów i deserów.
Na rynku stewia może być dostępna w różnych postaciach. Najlepszą i najzdrowszą propozycją jest stewia w płynie. Płynna postać stewii jest skondensowana, bardzo wydajna, a także znakomicie przyswajalna przez organizm. Nawet niewielka ilość tj. 2-3 krople zamiast 1 łyżeczki cukru wystarczą do posłodzenia ulubionych napojów. Jedyna dostępna w polskich aptekach płynna postać stewii to Stevia marki Cephamed.
Autor: Karolina Sobczak
Przepis na ciasto drożdżowe w wersji light (Autor: mgr farm. Katarzyna Chojnacka)
Składniki:
350 g mąki pszennej chlebowej 650
50 g mąki pełnoziarnistej razowej
7 g drożdży liofilizowanych
1 płaska łyżeczka cukru
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki mleka sojowego niesłodzonego
2 łyżki oliwy z oliwek
30 kropli Stevia w płynie marki Cephamed
1 łyżka naturalnej esencji waniliowej
Wykonanie:
Mąkę, ciepłą wodę, cukier i drożdże wymieszać i odstawić na chwilę. Dodać pozostałe sładniki. Wyrobić ciasto drożdżowe dodając tyle płynu, aby ciasto miało lekką konsystencję. Odstawić do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym piekarniku do 180oC przez ok. 40 minut. Po ostygnięciu podawać wg uznania np. ze świeżymi owocami.