
Węgiel aktywny nazywany również węglem aktywowanym bądź też leczniczym to tani produkt leczniczy, który doskonale radzi sobie w walce z biegunką. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z biegunką i wie, jak dokuczliwa jest to dolegliwość.
Węgiel aktywny ma postać małych czarnych tabletek. Przyjmowanie tabletek węgla aktywnego jest stosunkowo bezpieczne, a co najważniejsze skuteczne. Oprócz podstawowego zastosowania węgiel leczniczy jest również wykorzystywany w kosmetyce między innymi w maseczkach. Czy wiemy jak działa węgiel aktywny? Jakie ma właściwości? Jak go stosować? I jakie są przeciwwskazania do stosowania węgla leczniczego?
Jak powstaje węgiel aktywny?
Węgiel leczniczy powstaje z miazgi drzewnej w temperaturze blisko 900 stopni, do jego aktywacji dochodzi poprzez działanie pary wodnej (najczęściej) bądź też silnych kwasów, aby uzyskać maksymalną powierzchnię adsorpcyjną. Taki proces nazywany jest aktywacją fizyczną.
Węgiel aktywny dzięki swojej specyficznej budowie jest w stanie pochłaniać różnego rodzaju substancje takie jak: bakterie, leki, substancje gazowe czy też toksyny. Dzięki właściwościom absorpcyjnym wiąże te substancje i wydala je z organizmu.
Zastosowanie węgla aktywnego
Jak już zostało wspomniane w powyższym tekście, węgiel wykazuje działanie hamujące biegunkę. Po wydaleniu szkodliwych substancji z organizmu węgiel leczniczy wyściela równie błonę śluzową układu pokarmowego, dzięki czemu zapobiega szkodliwemu działaniu substancji toksycznych.
Ale to nie jedyne dobroczynne właściwości tego produktu. Otóż już od czasów Hipokratesa był on wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju ran i skaleczeń. Dzięki zastosowaniu sproszkowanego węgla rany znacznie szybciej się goiły oraz nie wydzielały przykrego zapachu. Ta właściwość wykorzystywana jest po dziś dzień, gdyż na rynku dostępne są różnego rodzaju opatrunki z wypełnieniem z węgla aktywnego. Takie zastosowanie węgla jest szczególnie zalecane w bardzo trudno gojących się ranach z wysiękiem. Węgiel aktywny działa wysuszająco i absorbująco na wydzieliny oraz bakterie. Jeszcze inne zastosowanie węgla aktywnego znaleźli Afrykanie, Aborygeni i Indianie. To oni wykorzystują węgiel leczniczy do „dezynfekcji” ran zadanych przez jadowite węże, pająki, skorpiony czy wściekłe zwierzęta, a także do leczenia reakcji alergicznych na trujący bluszcz.
Węgiel aktywny wykazuje również działanie odtruwające. Jest on stosowany pomocniczo przy różnego rodzaju zatruciach, najczęściej alkoholem czy też lekami. Należy jednak pamiętać, iż aby działanie węgla było skuteczne dawka, jaką powinien przyjąć pacjent, powinna być 10 razy większa od przyjętej trucizny. Aby zwiększyć skuteczność działania węgla, należy przyjąć go maksymalnie godzinę po spożyciu trucizny. Kolejnym ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest to, aby nie podawać węgla aktywnego rutynowo podczas każdego zatrucia, gdyż nie wszystkie substancje są absorbowane przez węgiel.
Jak stosować węgiel aktywny?
Węgiel leczniczy jest zalecany do stosowania w dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Produkt można połykać w całości, jednakże dla zwiększenia efektów zaleca się rozgryzienie tabletki.
W przypadku lekkich zatruć pokarmowych zazwyczaj stosuje się dawkę 800 – 1200 mg kilka razy na dobę, do ustąpienia objawów.
W zapobieganiu biegunek stosuje się dawkę od 3 do 6 g, taki schemat dawkowania można powtarzać co godzinę 3 – 4 razy w ciągu doby.
W ostrych zatruciach podaje się dawkę wynoszącą od 4 do 12,5 g jednorazowo w postaci wodnej zawiesiny, w razie konieczności taki sposób dawkowania można powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu doby
Węgiel aktywny – przeciwwskazania
Mogłoby się wydawać, iż węgiel aktywny to produkt bezpieczny i w razie konieczności może go stosować praktycznie każdy. Otóż nic bardziej mylnego. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania węgla leczniczego:
- niedrożność przewodu pokarmowego
- porażenie perystaltyki jelit
- wymioty
- rozstrój żołądka
- wrzodziejące zapalenie okrężnicy
- ostry ból brzucha
- po zabiegach operacyjnych na górnym odcinku przewodu pokarmowego
- u niemowląt
- u osób z zaburzeniami świadomości
Ważne jest, aby nie przyjmować węgla wraz z lekami, gdyż może on osłabiać ich działanie. Zaleca się przyjmowanie produktu 2 godziny przed planowanym zażywaniem leków bądź też 2 godziny po ich przyjęciu. Podobnie jest w przypadku spożywania posiłków.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów węgla leczniczego, między innymi Węgiel aktywny marki Cephamed, który dodatkowo zawiera w swoim składzie ekstrakt z mięty pieprzowej, która ułatwia trawienie.