Wątroba jako jeden z głównych narządów naszego ciała, pełni dla naszego organizmu bardzo ważną rolę.
Ważne jest to, aby chronić ją, nie dopuścić do jej uszkodzenia i wspierać jej funkcjonowanie.
Kiedy jednak jest ona osłabiona lub wyniszczona wskutek złego trybu życia, powinniśmy wiedzieć jak o nią dbać i jak ją wspomagać. Wątroba przekształca spożywane pokarmy w energię i wytwarza związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i rdzenia kręgowego. Zapewnia odtruwanie organizmu i mobilizuje do wydalania: leków, narkotyków i alkoholu. Bierze udział w produkcji zapasowego cukru (glikogenu). W razie potrzeby glikogen uwalniany jest do krwiobiegu, aby stymulować poziom cukru we krwi. Bierze udział w produkcji żółci, substancji pomagającej w trawieniu pokarmów i wchłanianiu ważnych składników pokarmowych. Magazynuje niektóre witaminy np. witaminy A, D, E, B12 i C oraz żelazo. Gdy zajdzie potrzeba witaminy są uwalnianie do organizmu. Aby nasza wątroba długo była zdrowym narządem naszego organizmu, musimy przestrzegać kilku zasad, które na pewno wspomogą jej funkcjonowanie.
Dla stabilnego i prawidłowego funkcjonowania tego organu kluczowa jest dieta.
Bogata w białko zapewni właściwą regenerację wątroby. Powinniśmy jeść jaja, chudy nabiał, najlepiej chude gotowane mięsa i oczywiście ryby bogate w witaminy A i E, jak i omega-3. Musimy jednak uważać na odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby. Może on powodować nadwagę i otyłość. Odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie lub marskość wątroby. Aby tego uniknąć, należy zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się uciążliwych i zbędnych kilogramów. Nie należy jednak stosować drastycznych diet, gdyż i to wpływa niekorzystnie na jej funkcjonowanie. Podczas nadwagi mogą wystąpić dolegliwości typu stłuczenie wątroby, natomiast przy długotrwałej i drastycznej diecie mogą powstawać kamienie żółciowe. Wątroba polubi nas za spożywanie warzyw strączkowych, więc fasola, groch i bób powinny na dobre zagościć w naszej kuchni. Dla dobra naszej wątroby w miarę możliwości tłuszcze zwierzęce zastąpmy roślinnymi. Spożywanie produktów zawierających tłuszcze nasycone: tłusty nabiał, mięso i wędliny, wzmagają pracę wątroby, gdyż produkuje ona wówczas większą ilość żółci. Zachowanie wątroby w dobrej kondycji uzyskujemy poprzez dostarczenie jej witamin i mikroelementów. Pośpieszne jedzenie posiłków i połykanie dużych kęsów obciąża wątrobę, jak i cały przewód pokarmowy. Dlatego posiłki zjedzone w spokoju, dokładnie przeżute, mobilizują wątrobę do produkcji żółci niezbędnej do trawienia pokarmu. Aby nie przeciążać wątroby, dobrze jest jadać 5 nie za dużych posiłków, a przerwy między nimi powinny wynosić 3 godziny. Dłuższe przerwy między posiłkami mogą prowadzić do zastoju żółci w pęcherzyku, a to z kolei może się zakończyć kamicą żółciową.
Kolejny element, którego nie może zabraknąć w zdrowej diecie to zioła.
Podkreślają smak naszych potraw, czyniąc je lekko strawnymi. Zioła takie jak: majeranek, tymianek, mięta — pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, natomiast kminek ma działanie rozkurczowe na przewody żółciowe. Musimy jednak być ostrożni, gdyż niektóre z nich podrażniają przewód pokarmowy (curry, ostra papryka). Niezwykle ważne dla zdrowia wątroby jest właściwe przyjmowanie leków. Leki podobnie jak i alkohol mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Niebezpieczne są leki przyjmowane długotrwale, które są ogólnodostępne w aptekach bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, bo to właśnie takie leki są najczęściej przyjmowane. Zawierają one oprócz substancji uśmierzających ból, substancje toksyczne, które są odkładane w wątrobie. Aby wspomóc pracę wątroby, warto sięgać po herbatki ziołowe. Usprawniają one pracę wątroby, wspomagają trawienie oraz zapobiegają wzdęciom. Musimy pamiętać, że zabójcze dla wątroby jest systematyczne spożywanie alkoholu. W miąższu wątroby tworzą się zwłóknienia i dochodzi do marskości tego organu. Dlatego po alkohol, nawet ten słaby, można sięgać tylko od czasu do czasu. Intensywne picie przez dłuższy czas może prowadzić do cięższej i potencjalnie śmiertelnej hepatopatii alkoholowej — zapalenia wątroby.
W diecie, która jest dobrze zbilansowana, nie powinno zabraknąć suplementów, które wspomagają odpowiednią pracę wątroby. Świetnym suplementem diety, który przyczynia się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów i pracy wątroby jest HEPALIN marki Cephamed. Podstawowymi składnikami Hepalinu są L-asparginian L-ornityny oraz cholina. To właśnie cholina jest substancją wspomagającą funkcjonowanie tego ważnego narządu. Odpowiednia suplementacja tych składników pozwoli na zachowanie naszej wątroby w dobrej kondycji.